2024 madara, fája, rovara, hala, vadvirága
Kerecsensólyom, borsmenta, medvelepke, sisakos sáska és társaik hívják fel figyelmünket 2024-ben a természet szépségeire, a biológiai sokféleségre, annak védelmére. A vadvilág állományai világszerte visszaszorulóban vannak, létüket leginkább az agráripar fenyegeti, aktív védelmükért bárki tehet – képviselőit többnyire a lakosság szavazatai alapján választják ki minden évben, mi pedig 2017 óta mutatjuk be őket.
2024 lepkéje a közönséges medvelepke
A közönséges medvelepke (Arctia caja) egykor ugyan sokfelé előfordult, mára azonban drasztikusan megritkult. Éjszaka aktív, a fényforrások erősen vonzzák, július, augusztus között lehet vele találkozni. Nagyon jellegzetes megjelenésű, elülső szárnyai sötét krémbarnák, fehéres-sárgás mintázattal, hátulsó szárnyai vöröses narancssárgák hatalmas kék foltokkal. A nagy méretű és esetlen repülésű medvelepke a madarak könnyű prédája lenne, ám látványos, riasztó színezete és mintázata miatt azok elkerülik. A lepke hernyó korában sok mérgező növényt elfogyaszt, a mérgeket lebontja, majd átalakítja gerincesek számára kellemetlen ízű vagy akár mérgező anyagokká – erre hívja fel a figyelmet riasztó színezetű hátulsó szárnyai kivillantásával. A feje mögötti mélyvörös szőrpamacsból pedig képes irritációt kiváltó folyadékot a támadójára spriccelni. (Ez emberre ártalmatlan.) A medvelepke képes hangot is kiadni, ezzel a szintén éjszaka aktív denevérek ellen védekezik. Ritkulása ellenére nem védett. Még többet megtudhatsz róluk az MME oldalán.
SISAKOS SÁSKA Az ÉV ROVARA
A jellegzetes megjelenésű sisakos sáska (Acrida ungarica) magyar neve a fejének megnyúlt alakjára utal. Hosszú testű, feje háromszögletű, csápjai lapítottak, lábai vékonyak, pálcika-szerűek. Színezete lehet zöld és barna is, ami kifejlett állapotban már nem változik. A hímek 3-4 cm hosszúak, a nőstények hossza akár 6-7 cm is lehet. Jó rejtőzködő: hosszú, fűszál-szerű testalkata és színezete észrevehetetlen a növényzetben. Melegkedvelő faj, szüksége van az átmelegedő, nyílt talajfelületekre, ahonnan felveszi a visszasugárzó hőt. A nőstények a talajba rakják rugalmas, ellenálló habbal bevont petecsomóikat, így azok átvészelik a telet. Hat vedlés után, a nyár második felére fejlődnek ki. Növényevő, elsősorban egyszikűeket, pázsitfűfajokat fogyaszt. A sisakos sáska Magyarországon védett faj, értéke 50 000 Ft. Szerepel továbbá a Vörös könyvben, amely a hazai veszélyeztetett fajokat mutatja be. Még többet megtudhatsz róluk az MRI oldalán.
Az ÉV VADVIRÁGA A FEHÉR TÜNDÉRRÓZSA
A fehér tündérrózsára (Nymphaea alba) hazánk úszóhínár társulásainak jellegzetes tagja. Elsősorban iszapos talajú tavakban, holtmedrekben, lassan folyó vizekben fordul elő. Vastag gyöktörzsével az aljzatban gyökerezik, levelei és virágai akár 3-4 méter mély vízből kinőve a víz felszínén úsznak. Levelei 15-30 cm átmérőjűek, fényes zöldek, kerekdedek, válluk mélyen bemetszett, szélük ép. Virágait 4(5) zöld csészelevél és 15-25 fehér sziromlevél alkotja, a virágok megporzás után a víz alá buknak. Júniustól szeptemberig virágzik. Európában általánosan elterjedt, hazánkban leggyakrabban a Tisza és a Dráva völgyében, a Kisalföldön találkozhatunk vele. Vizes élőhelyeink általános leromlása, eltűnése, eutrofizációja veszélyezteti, gyakran hibridizál más tündérrózsa fajokkal. Helyenként a gyöktörzsét és magjait is fogyasztották, valamint gyógynövényként használták. Hazánkban 1993 óta védett, természetvédelmi értéke 5000 Ft. Még többet megtudhatsz róluk az MBT oldalán.
ÉV BEPORZÓI a boglárkalepkék
Még többet megtudhatsz róluk az mnke oldalán.
Év emlőse a vadmacska
(Szerkesztés alatt.)
ÉV MADARA A KERECSENSÓLYOM
Az ázsiai elterjedésű kerecsensólyom (Falco cherrug) elsősorban Kína, Mongólia és Kazahsztán területén él, az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában. A fákkal, sziklákkal tarkított ázsiai sztyeppe madara nagy termetű, széles szárnyú, testhossza 47-55 cm, szárfesztávolsága 105-129 cm. A hím és a tojó hasonló, hátuk és szárnyaik földbarnák, rozsdás szegélyű tollakkal, az alsótest fehér alapon csepp alakú foltokkal mintázott, a tollatlan csüd és a lábujjak sárgák. A talajon élő, közepes termetű rágcsálókra (ürgék, hörcsög, földimókusok stb.) specializálódott ragadozó, de – klasszikus sólyomként viselkedve – gond nélkül átvált a repülő madarak, főként seregély és galamb méretű fajokra. A sólyomfélékhez hasonlóan fészket nem épít. A sziklafalak párkányain holló fészkébe vagy törmelékes talajába alakít ki a tojó sekély mélyedést a tojásoknak, fás élőhelyeken pedig ölyvek és sasok üres fészkeibe költözik. Évente egyszer, március végén, április elején költ, általában 3-4 tojást rak. A fiókák öt-hat hét alatt válnak röpképessé, de a szülők még hetekig etetik őket, a zsákmányt egyre inkább repülés közben vetetik el a fiókákkal, így fejlesztve röpképességüket és a préda megragadását. Elterjedési területének túlnyomó részén vonuló, a déli és a közép-európai fészkelő állomány állandó. Még többet megtudhatsz róluk az MME oldalán.
Év fája a közönséges bükk
(Szerkesztés alatt.)
Év hüllője a kaszpi haragossikló
(Szerkesztés alatt.)
Év gombája a szürke galóca
(Szerkesztés alatt.)
Év hala a réticsík
(Szerkesztés alatt.)
Év gyógynövénye a borsmenta
(Szerkesztés alatt.)
Forrás: fna
Kapcsolódó cikkek
Fenyegetjük létünk határait 2.
Az embert is érinti az új kihalási hullám
Az állatfajokat főleg a mezőgazdaság fenyegeti
Fák nélkül nem lesz elég élelem
2020 madara, fája, rovara, hala, vadvirága
2021 madara, fája, rovara, hala, vadvirága
2022 madara, fája, rovara, hala, vadvirága
2023 madara, fája, rovara, hala, vadvirága