Rekordmeleg Európa, fagyos Amerika: változik a klíma 2021 február 27.
Februári melegrekordok a tél végi Nyugat-Európában, és dermesztő hóviharok Észak-Amerikában meg Európától délre - az ok a rekordsebességgel melegedő Északi-sarkvidék miatt gyengülő és lassan mozduló futóáramlat és poláris örvény. Mit tehetsz? Tájékozódj, csatlakozz, szervezkedj, követeld a gyors átállást egy klímavédő körforgásos gazdaságra!
|
Egyre több a beton – romló hazai helyzetkép 2021 január 5.
Pazarló az anyaghasználatunk, nőtt az építési nyersanyagok (kavics, homok, egyéb) kitermelése, több energia fogy, csökken a megújulók aránya és a talajok foszfortartalma, több műtrágyát és vizet használ az agrárium, romlik vizeink, erdeink, természeti élőhelyeink ökológiai állapota, nőtt a légszennyezés, a káros üvegházgáz-kibocsátás 2013 óta.
|
2021 madara, fája, rovara, hala, vadvirága 2020 december 18.
Cigánycsuk, lisztes berkenye, kacsafarkú szender és társaik hívják fel figyelmünket 2021-ben a természet szépségeire, a biológiai sokféleségre, annak védelmére. A vadvilág állományai világszerte visszaszorulóban vannak, aktív védelmükért bárki tehet – képviselőit többnyire a lakosság szavazatai alapján választják ki minden évben.
|
Éheztesd a kukát - komposztálj avarégetés helyett 2020 október 9.
Minden évben október 10. a komposztálás napja már 2010. óta – ez a nap arra buzdít, hogy lombhullás idején minél többen hasznosítsuk a kertben, konyhában nap mint nap keletkező szerves hulladékot. Komposztálni érdemes és nem csak kertes házban lehet!
|
Túlfogyasztásunk pusztítja a termőtalajt 2020 június 16.
A talajpusztulás és a fogyasztás közötti összefüggésre hívja fel a figyelmet idén a sivatagosodás és aszály elleni küzdelem június 17-i világnapján az ENSZ, mivel az emberiség túlfogyasztása vészeszen kimeríti a termőtalajt, ami nélkül nem lesz elég élelmünk, takarmánya az állatoknak, növényi rostok a ruhaiparnak...
|
Veszélyben a sokféleség – környezeti világnap 2020 2020 június 4.
A természet szolgáltatásai – az élhető éghajlat, az éltető levegő és víz, a termőtalaj, a beporzás stb. – nélkül nem élhetünk. Mégis vészesen átalakítjuk: és az élővilágot eddig ért hatalmas veszteségeket várhatóan csak fokozza a gyorsuló ütemű klímaváltozás – ezért lett az idei környezeti világnap kiemelt témája az élővilág sokféleségének védelme.
|
Bécs lett a világ első zöld nagyvárosa – a Föld napján 2020 május 7.
Több mint száz jelöltből választották ki a legjobb tízet a nemzetközi Föld napja 50. évfordulójára „A világ 10 legzöldebb városa 2020” ranglistáján. Az évfordulót a koronavírus uralta – a világjárvány miatt elmaradt minden tervezett világesemény, viszont jelentősen csökkent a légszennyezettség. Ha van jó oldala a járványnak, az a világ lelassulása, mert otthon maradtunk.
|
Kódfejtő időutazás – 2000 év klímatörténete 2020 március 4.
Egy pillantással „leolvashatók” az utóbbi évtizedek egyre gyorsuló ütemű globális felmelegedésének vöröslő csíkjai Ed Hawkins klímatudós 2000 évet felölelő, a vonalkódok mintájára elkészített, mára emblematikussá vált „klímakódjáról”. Rendkívüli a változás. Érdekfeszítő cikk rövidítve a Másfél fok: Éghajlatváltozás közérthetően oldalról.
|
Egy nap a holnapért - 50. Föld napja a klímáért 2020 február 12.
Hatalmas kihívás és egyúttal hatalmas lehetőség, hogy még tehetünk a klímaváltozás lassításáért. Éljünk hát vélemény-nyilvánítási jogunkkal, és sarkalljuk azonnali cselekvésre a világ döntéshozóit az 50. Föld napján – mozduljunk, csatlakozzunk milliárdnyian világszerte. Egy nap a holnapért!
|
Riasztó hőségrekordok – a legmelegebb évtizeden túl 2020 január 15.
Vészesen gyorsul a felmelegedés üteme. Az utóbbi évtized volt az eddigi legmelegebb, ezen belül 2019 a 2. legmelegebb év volt 140 év távlatában – tette közzé a NOAA és a NASA éves jelentését. Ha így folytatjuk, hamarabb elérjük a katasztrofális 3-4 fokot, mint eddig hittük.
|