A Föld órája 2024 - március 23.
Világméretű összefogás a túlfogyasztás és az éghajlatváltozás ellen.
2024. március 23., 20:30-21:30! a visszaszámlálás Elkezdődött!
A Föld órája 2024-ben március 23-án (szombaton) lesz 20:30 és 21:30 között. Idén is új irányt vesz a Föld Órája: mindenkit arra buzdít, hogy példát mutasson tetteivel, és ne csak ebben az egy órában, hanem mindennap a természet megóvásáért, a fenntartható életmódért. Egyre sürgetőbb a változtatás, az utóbbi évtized volt az eddigi legmelegebb a mérések kezdete, 140 év óta.
Idén ne csak a 60 perces sötétségre mondjunk igent, hanem egy fenntartható életmód vállalására is.
Én lekapcsolok!
Egyetlen óra a figyelemfelhívásra, és minden hétfő a cselekvésre az éghajlatváltozás ellen.
A Föld óráján minden év márciusának utolsó szombatján este világszerte lekapcsolják egy órára a nélkülözhető világítást, és áramtalanítják az elektromos készülékeket. A Földnek szentelt 60 perc célja nemcsak az, hogy otthonainkban és városainkban szimbolikusan kialudjanak a fények, hanem hogy az emberiség tudatára ébredjen, hogy a fenntartható jövő megteremtése és bolygónk állapotának megóvása mindannyiunk felelőssége.
A WWF Magyarország a Föld órájára idén egy izgalmas feladattal készült: három kihívással, amelyekről hétről hétre lerántják a leplet! Csatlakozz és regisztrálj a foldoraja.hu oldalán.
Tizenhetedik éve Föld órája
A Föld órája akció az ausztrál WWF kezdeményezésére indult 2006-ban. Akkor Sydney-ben kapcsolták le a fényeket egy órára, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a klímaváltozásra, 2007-ben pedig egy óra alatt már 10,2%-kal csökkent a fogyasztás csak ebben a városban.
2007 óta minden márciusban egy órára kialszik a díszvilágítás a világ legtöbb nagyvárosában. Néhány év leforgása alatt a Föld órája az ausztrál helyi akcióból világméretű, több milliárd embert mozgósító önkéntes mozgalommá nőtte ki magát, több száz ország, és számos híresség áll ki a WWF klímavédelmi törekvései mellett. 2008 óta Magyarországon is lekapcsolunk.
A 2011-es akció kiegészült egy másik felhívással is, melynek lényege, hogy tegyünk fogyasztás-csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is.
A Föld órájához 2012-ben 2 milliárd ember, 152 ország és 6525 város csatlakozott világszerte. 2012. március 31-én, a Lánchídon megszervezett hazai központi lekapcsoló eseményre közel 4000 környezetért aggódó látogatott el, hogy 20:30-kor együtt kapcsolják le Budapest díszvilágítását, a WWF Magyarország weboldalán pedig 93 magyar település, 486 vállalat és csaknem 9000 magánszemély csatlakozott a kampányhoz.
A WWF Magyarország 2013. március 1-17. között gyertyagyűjtési akciót hirdetett. A régi, megunt gyertyákat a szervezet a WestEnd City Center gyűjtőszigetein várta, és ezekből újraöntve készült el a 2013-as WWF Föld Órája Gyertyája. Az 5 méter magas viaszóriás kanóca Budapest díszvilágításának lekapcsolásakor lobbant lángra a WestEnd Millennium Tetőkertjében.
2014-ben világszerte 7000 település és 162 ország vett részt a világ legnagyobb önkéntes akciójában! A Természetvédelmi Világalap (WWF) Magyarország pedig versenyt hirdetett a hazai települések között a WWF Föld Órája Főváros cím elnyerésére.
2015-ben a WWF Magyarország egy héttel a Föld Órája előtt meghirdette a programhoz kapcsolódó Nagy Zöldítési Akcióját. 2015. március 21-én Magyarország települései versengtek a Föld Órája Fővárosa címért. Az elmúlt években nyertes Nyíregyháza, Szigetszentmiklós és Pusztaszabolcs mellett 2015-ben Vác nyerte a Föld Órája Fővárosa címet - a legtöbb résztvevővel az önkéntes zöldítő akcióban, a legnagyobb területet ők tisztították meg, és ahol a legtöbben lekapcsoltak.
2016-ban a központi rendezvény a Művészetek Palotájában volt a WWF Magyarország szervezésében március 19-én. A téma ebben az évben már nemcsak az esti lekapcsolás, hanem minden olyan környezetbarát vállalás - faültetés, víztisztítás, komposztálás, húsmentes nap, autómentesség -, amely hozzájárul ahhoz, hogy egy kevésbé lelakott Földet adjunk tovább utódainknak. A nap zárásaként 178 országában 7000 város nevezetességei borultak sötétbe a 10. Föld óráján 2016-ban. A Föld Órája Fővárosa címet Pilis nyerte - egész napos hulladékgyűjtést, fa-és cserjeültetést szervezett, este pedig gyertyafényes jótékonysági biozöldség-vacsorával zárták a napot.
2017-ben minden eddiginél több, 178 ország csatlakozott az akcióhoz világszerte. Az új 60+ jelkép pedig arra ösztönöz, hogy ne csak a Föld órája 60 percében figyeljünk energiafogyasztásunkra, környezetünkre.
2018-ban új irányt vett a Föld Órája: "Kapcsolódj a Földhöz!" - szólt a mottó, a fókuszban pedig bolygónk biológiai sokféleségének megőrzése állt, valamint az, hogy vegyük észre és védjük saját környezetünket, vegyünk részt annak egészséges működésében. Idén is új rekorddal, 188 ország részvételével zajlott az akció. A világ közel 18 ezer épületének és objektumának fényei hunytak ki, Budapesten is lekapcsolták egy órára 260 épület és objektum díszvilágítását.
Kapcsolj le Te is! Döntsünk rekordot 2023-ban együtt!
Egyetlen óra a figyelemfelhívásra, és minden hétfő a cselekvésre az éghajlatváltozás ellen.
Kapcsolódó cikkek
Mit tehetsz Te? - Heti kihívás
Fát a Földnek - 2020-ig 7,8 milliárdot!
Mit tehetsz Te? - Húsmentes hétfő
Mit tehetsz Te? - Élj műanyag nélkül
Mit tehetsz Te? - Tégy a sokféleség megőrzéséért!